Економија

Због огромног притиска јавности напредна лоповска банда одустала од наплате еко-таксе од 1.200 динара

Београд — Влада Србије изменила је недавно усвојену уредбу о критеријумима за одређивање активности које негативно утичу на животну средину.

Грађани Србије ипак неће плаћати еколошку таксу од 1.200 динара годишње, како је било дефинисано у првобитној верзији овог документа, сазнаје “Блиц”.

Тај намет је био предвиђен као обавеза од 1. јануара 2020. године, међутим због негативне реакције јавности, након што је Блиц објавио ову информацију, чланови кабинета Ане Брнабић су се предомислили и избрисали ову категорију.

То практично значи да по измењеној уредби грађани Србије неће бити третирани као загађивачи животне средине, како је било одређено у уредби од 6. децембра што повлаћи и плаћање намета од 1.200 динара по календарској години, односно 100 динара месечно, пише “Блиц”.

Да ће се нешто мењати најавила је прошле суботе премијерка Ана Брнабић новинарима, који су од ње затражили објашњење како ће и ко ће плаћати овај нови намет.

“Нема говора да ће грађани плаћати паушално око 100 динара месечно или 1.200 динара годишње еко-таксу од 2020. године. Ми ћемо у понедељак прецизирати ту уредбу на основу које су се појавили новински чланци. Ми јесмо ове године мењали уредбу да би се еко-такса, пре свега за предузећа и компаније плаћала на начин који је транспарентнији и да то не би био парафискални намет за привреду која послује у Србији”, рекла је Брнабићева.

Своје обећање она је испунила, а извор београдског листа из Немањине 11 тврди да је била изузетно љута што се десио овакав пропуст.

“За њу је ово био велики пропуст радне групе и Министарства екологије које је спремало овај документ и затражила је да се одредба која се односи на физичка лица избаци из документа. Није прихватила да се новом Уредбом јасније дефинише која домаћинства би имала обавезу да плаћају овај намет, односно да еко таксу неће плаћати они грађани који имају централно грејање и не утичу на загађење животне средине. Због тога су физичка лица избачена из уредбе као обвезници плаћања еко таксе, па је и назив документа промењен и сви чланови који су се односили на ову категорију”, наводи саговорник “Блица”.

Он додаје да је премијерка оценила да је цела ова гунгула око еко-таксе нанела штету влади у јавности.

“Брнабићка је увела праксу да се за сваки од докумената који Влада доноси припреми анализа и образложења зашто се то ради. У овом случају она сматра да та припрема није добро урађена. Поред дела који се односи на физичка лица из уредбе су брисани још неки делови. Реч је о оним која се односе на делатности делатности које имају средњи утицај на живону средину и то у области пољопривреде, па тако као загађивачи неће више бити третирани они привредници који узгајају коње, камиле, ламе, оваце и козе. Поред тога, прецизиран су и неки делови који се односе на прерађивачку индустрију, па ће се тако као загађивачи третирати произвођачи текстилних влакана чији капацитет је мањи од 10 тона на дан. Све у свему, због мало пара које би се слиле у буџет направљена је велика штета у јавности, која је морал да се исправља”, додаје извор “Блица”.

Листу је, из Владе Србије потврђено да је донета измењена Уредба о критеријумима за одређивање активности које утичу на животну средину.

“Измењеном уредбом физичка лица неће плаћати еко-таксу од 1. јануара 2020. године”, кажу у Немањиној 11.

Блиц.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. КУДА ПЛОВИ ОВАЈ ЛОПОВСКИ БРОД?

    Oвих дана се уводи еко такса грађанима 1200 динара годишње, затим премијер(ка) демантује. Чудо, још један тотално неоправдан намет грађана, поготову они који станују у топлифицираним становима. Овај намет није једини. Тако, рачун за струју је оптерећен, неоправдано, са накнада за повлашћене произвођаче електричне енергије 0,093 дин/kWh (помаже се производње зелене енергије), а видимо шта се све дешава у земљи по питању МХЕ. Рачун за струју је оптерећен и накнадом за унапређење енергетске ефикасности 0,015 дин/kWh, а по природи те ефикасности о њој се секирају пројектанти, произвођачи опреме, изградња, а терет се своди на грађане. Рачуни за струју још се оптерећују акцизом 7,5%, ПДВ 20% и јавни сервис 220 динара. Када се све то сабере, грађанин за струју плаћају ЕПС-у 72,59 %, а држава се гребе од грађана са 27,41%. То се исто дешава и са рачунима за комуналије, а тек вршљање потрошачких цена. Хлеб у Бору био је прошле године 25, а сада је 45 дин/векни, а плате и пензије годинама се не мењају, реално падају. Толике хвалбе о напретку Србије, а стандард грађаа никада гори, афрички. На крају, владина озбиљност, укида своју уредбу, пре него што је заживела.

  2. Такса се одлаже само да 3. маја тј до избора. А онда, ако им успе поновљено лажирање избора, следи остатак пакла грађанима Србије: све могуће таксе, јуриш извршитеља за одузимање јединог крова над главом људима сорошевским дужницима, рушење пензија јер је ПИО фонд само фигуразиван а пензије су формулисане као трошак а не обавеза државе, парчање земље, формирање Велике Албаније од српске земље…
    Тони Блер ће бити задовољан, као и његови пријатељи у Србији.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!