Сви продајни објекати у четири општине на северу Kосова од јутрос су затворени, а разлог су таксе од 100 одсто које је Приштина увела пре више од седам месеци на сву робу из Србије и Босне и Херцеговине.
Одлуку да данас започну са оваквим видом протеста, трговци су донели прошле недеље на састанку, због такси на производе из Србије, које су косовске власти увеле новембра прошле године, и због, у последњих месец дана пооштрене контроле увоза те робе из Србије, наводи РТK2.
„Заједнички став привредника са севера Kосова је да се све продавнице затворе у знак солидарности са колегама који грађане снабдевају прехрамбеним намирницима и који су најтеже погођени наметима из Приштине. Таксе на српску робу онемогућавају нормално функционисање наших послова и зато захтевамо да се оне што пре укину“, рекао је новинарима председник Удружења привредника са севера Kосова Радош Петровић.
Тачи: Нема хуманитарне кризе на северу Kосова, све је импровизација Србије
Председник Kосова Хашим Тачи је данас изјавио да на Северу нема хуманитарне кризе, већ да је то „импровизације Србије да Србе са севера Kосова представи као жртве“.
„На Kосову нема хуманитарне кризе. Веома је важно да цео демократски свет препозна реалност на северу и ова нова тврдња Србије пропада. Држава Kосово ц́е извршити све обавезе према свим грађанима земље на сваком углу територије Републике Kосово“, рекао је он.
Тачи је то изјавио после конференције „Све заједно са гласом“ коју је организовала Исламска заједница Kосова у знак подршке преживелима сексуалног насиља током рата на Kосову.
Према његовим речима, привредници на северу Kосова очекују реакцију међународне заједнице, а верују и у речи председника Србије Александра Вучића који је нагласио да ће помоћи српском народу да преброди кризу.
Петровић није могао да прецизира до када ће продавнице бити затворене, већ је нагласио да ће то завистити од развоја ситуације на терену.
Kако је рекао, пекаре ће радити смањеним капацитетом, па ће хлеб бити испоручиван само болници, Студентском центру и обдаништима.
Млека и млечних производа данима нема, нестали су и брашно, шећер, уље и флаширана роба, а грађани су стварали и залихе робе за коју можда у овом тренутку и нису имали потребу.
Гужве су биле и на бензинским пумпама чији су власници најавили солидарност са осталим привредницима.
Митровчани који су се често снабдевали у Бошњачкој махали или у јужном делу Митровце већ неколико дана то не чине.
Затворени су, у све четири општине на северу Kосова, продавнице, супермаркети и велетрговине, угоститељски објекти, стоваришта, гвожђаре, пекаре, апотеке, фризерски салони и аутомеханичарске радње.
Председник Србије Александар Вучић је у петак навео да Срби на Kосову неће бити гладни и додао да има решења, те критиковао политичаре који стају у одбрану Харадинаја и раде против своје земље. Упитан да прокоментарише најаву да од понедељка продавнице на северу Kосова неће радити, и да ли прети хуманитарна катастрофа, рекао да не зна да је то неко најавио.
Ипак, он је гостујући на О2 рекао да је оно што се дешава на Kосову везано за пуцање на комби који је ишао “алтернативним путем”, и упитао ко ће сада да превози робу да прихвати да се пуца на њега.
“Што да изгубите главу да бисте неком допремили робу? Не може другачије да се допреми, јер постоји такса од 100 одсто. Да дамо шећер и уље, хлеб за који ће се платити дупла цена, а да то иде у касу Приштине? Постоје решења. Сналазићемо се, али нећу о томе да причам. Свакако наш народ неће остати гладан”, поручио је.
С друге стране, приштински званичници овај потез сматрају планом Београда да изазове вештачку хуманитарну кризу на северу Kосова.
Приштина је таксе од 100 одсто увела пре више од седам месеци. Због тога је прекинут и Бриселски дијалог. Апели Београда и међународне заједнице нису уродили плодом.
Извор: Бета; Инсајдер, Kоссев, РТK2
фото: Бета