ВИШЕ од сто сведока тужилаштва и одбране у протекле четири године продефиловало је судницом Специјалног суда у случају „Агробанкa“. Чак 32 особе сумњиче се да су допринеле да ова државна банка буде оштећена за више од 84 милиона евра.
После спроведене истраге, која је започела у августу 2012, Тужилаштво за организовани криминал подигло је у фебруару 2013. оптужницу против 21 особе због неправилности у вези са одобравањем кредита и банкарских гаранција у Агробанци. Први на листи нашао се Душан Антонић, некадашњи први човек ове банке, који је у притвору провео годину дана.
Међутим, након месец и по дана, суд је оптужницу вратио Тужилаштву уз наредбу да се за допуну истраге обаве економско-финансијско и графолошко вештачење. Почетком маја, суду је достављена нова оптужница, у којој је наведено да је штета за Агробанку у пласманима са правним лицима и привредним друштвима повезаним са „Хабитфармом“ из Ивањице и „Хеадкомерцом“ из Београда процењена на више од 84 милиона евра.
Нешто касније, Тужилаштво је подигло још три оптужнице којима су, између осталих, били обухваћени Јожеф Каса, бивши градоначелник и директор суботичке филијале Агробанке и још десет особа (укупно 32), осумњичене за злоупотребу положаја. Против Касе је поступак обустављен, пошто је преминуо лане у фебруару.
Суђење је почело почетком октобра 2013. када је први одбрану током неколико главних претреса износио Антонић, тврдећи да је „све радио по закону, стручно и одговорно“. За урушавање банке окривио је мере које је донела Народна банка.
Према њему, све је урађено „како би одређени кандидати купили Агробанку за само пет милиона евра“. Након Антонића одбрану су изнели и остали оптужени, а до сада је саслушано више од стотину сведока тужилаштва и одбране.
Према информацијама које смо добили остало је да се испита још троје сведока. У међувремену је против Антонића раздвојен поступак јер због здравственог стања тренутно није у могућности да прати суђење и активно учествује у њему. Према ранијим информацијама, он је задобио тешку озледу главе, која је довела до излива крви у мозак. Једно време је био у коми, а пошто је из ње изашао, уследиле су друге бројне здравствене компликације. Дуго времена провео је на лечењу у болници „Свети Сава“. По мишљењу вештака потребно је у новембру обавити нови комисијски преглед, како би се поново проценила његова процесна способност.
ХРОНОЛОГИЈА ГАШЕЊЕ БАНКЕ
* 29. децембар 2011. – Нбс уводи принудну управу у Aгробанку
* 25. МАЈ 2012. – нбс одузима дозволу за рад Aгробанци
* 26. МАЈА 2012. – Оснива се Нова Aгробанка
* 20. ЈУН 2012. – Покреће се стечајни поступак над Aгробанком
* АВГУСТ 2012. – Почиње истрага о злоупотребама у Aгробанци
* 29. ОКТОБАР 2012. – Oтвара се стечајни поступак над Новом Aгробанком
* ФЕБРУАР 2013. – Pодизање прве оптужнице против 21 особе због злоупотребе службеног положаја у Aгробанци
* ОКТОБАР 2013. – Почетак суђења за злоупотребе у Aгробанци
* МАЈ 2013. – Допуна оптужнице за Aгробанку
* ДО КРАЈА 2013. ГОДИНЕ – Подизање још три оптужнице за злоупотребе у Aгробанци
(Сутра : Како је уништена Развојна банка Војводине)
Новости.рс