Пример Виз ера који је због повећаних аеродромских такси за 40 одсто за ту компанију одлучио да угаси линије за Осло и Брисел, ускоро би могла да следи бар још једна авиокомпанија која саобраћа ка Београду и из њега.
Подсетимо, уобичајена је пракса да државе, односно аеродроми стимулишу развој авиосаобраћаја и отварања нових линија тако што се нискотарифним авиокомпанијама дају извесни попусти на плаћање аеродромских услуга. Како је саопштио извршни потпредседник Виз ера Џон Стивенсон, ова компанија је обавештена да више не може рачунати на попуст, те да ће морати да плаћа пуну аеродромску таксу од 31 евро по путнику, док истовремено национална авиокомпанија Ер Србија плаћа 17 евра, тврди Стивенсон.
– Као један од најскупљих аеродрома у Европи требало би да подстиче нискотарифна путовања уместо што неправедно штити високоплатежни Етихад/Ер Србија, који тежи да преузме монопол. Виз ер је био спреман да повећа саобраћај и нискотарифне услуге у Србији, али нажалост ми морамо један од наша два авиона ербаса А320 из београдске базе да преселимо у Летонију у којој су нискотарифни летови добродошли и где постоји визија за раст путника – каже Стивенсон.
У Скопљу трљају руке
Виз ер је у прва два месеца 2014. године из Београда и ка њему превезао 59.000 путника, што је раст од 24 одсто у односу на исти период претходне године. Уместо из Београда, компанија сад нове линије отвара из Скопља, а престоница Македоније је постала највећа екс-ЈУ база ове велике нискобуџетне авиокомпаније.
Одлаже се лет за Кијев
Ер Србија одложила је почетак дневног саобраћаја за Кијев до даљег.
– Безбедност наших гостију и посаде је на првом месту. Желимо да о измени у саобраћају обавестимо госте који су планирали да путују на овој релацији и да им понудимо рефундацију за неискоришћене карте – рекао је Дане Кондић, генерални директор Ер Србија.
Први лет на линији за Кијев био је предвиђен за 29. мај 2014.
Резултат тога није само гашење две линије, већ и преполовљавање летова према Парз-Бовеу, Базелу, Мемингему и Ајндховену на један лет недељно, док ће нетакнуте засад остати фреквенције према Ларнаки, Лондону (Лутон), Гетеборгу, Малмеу и Дортмунду. То значи да ће из Београда ове године у понуди бити 130.000 места мање, односно 700 летова мање, а један од два авиона Виз ера стационирана у Београду сели се у летонску престоницу Ригу.
Стивенсон је за овакву меру директоно окривио Аеродром “Никола Тесла” наводећи да уместо да стимулишу авиосаобраћај, власти аеродрома штите Етихад и Ер Србију која наводно аеродромску таксу плаћа 17 евра по путнику.
Истог дана огласило се и Министарство саобраћаја које је навело да “држава не стоји иза одлуке аеродрома да повећа цену таксе”. Међутим, Влада Србије у децембру прошле године донела је документ рогобатног назива “Смернице развоја ваздухопловног тржишта кроз стимулације у плаћању аеродромских накнада и Републици Србији”. У овим “смерницама” држава је јасно поставила услове тако да их у Београду може испунити само једна авиокомпанија.
У једном од услова се дословце наводи: “Стимулација укључује попусте на аеродромске накнаде, под условом да подносилац захтева у периоду од 12 месеци превезе најмање 500.000 путника у одласку.” Ако се узме да је Виз ер друга највећа авиокомпанија по броју превезених путника са 480.000 прошле године (уз стимулације), јасно је да овај услов испуњава једино Ер Србија.
Путници највећи губитници
Резањем стимулација се убија суштина пословања нискотарифних авиокомпанија, те Виз ер сада рачуна на далеко мање путника из Београда. У ери посртања авиокомпанија, високих цена горива и великих проблема оштре конкуренције на европском тржишту, интереси авиокомпанија се агресивно сударају. Међутим, из угла путника, корисници авиоуслуга су једини губитници оваквог “рата”. Они ће имати мање линија, мање јефтиних летова, ужу палету понуде и, више цене карата.
Вести
onaj ko putuje aviono i ima da plati