Економија

Збогом сточарство: Преплавиће нас месо из увоза

Београд — После 1. јануара наредне године, када на снагу ступе прописи о потпуној либерализацији тржишта, месаре у Србији биће преплављене увозним месом, пише “Блиц”.

Вукоје Мухадиновић, директор Индустрије меса Топола, објашњава за “Блиц“ да је проблем у томе што већина кланица у Србији ради такорећи на црно и увози месо којем је прошао рок трајања и самим тим нуди ниже цене од оних које домаће тржиште реално може да понуди.

“Зато ће овде ући они европски произвођачи који имају снагу да издрже те дампинг цене и да се носе с нелојалном конкуренцијом. Ми који тржишно послујемо бићемо у проблему јер ћемо бити притиснути не само сивом економијом него и страном конкуренцијом”, тврди Мухадиновић. 

За нешто више од сто дана у Србију ће без царина улазити сви индустријски производи, али и добар део пољопривредних. Досадашња либерализација тржишта је показала да потрошачи неће осетити бољитак, а привреда ће бити у проблему јер се није спремила за утакмицу. 

Од када су 2009. године почеле фазно да се снижавају царине на увозну робу, грађани Србије у понуди нису добијали јефтинију храну, што је било за очекивати. 

Примера ради, иако су 1. јануара ове године спуштене царине на увоз меса, месних и млечних прерађевина, а на неке производе попут маргарина, тестенине, сладоледа укинуте, ниједна од ових намирница није појефтинила. 

“Тренутно је увозно млеко код нас скупље него у Немачкој. Скупље су и тестенине, месне и млечне прерађевине. То значи да спуштање царина само по себи не значи ништа ако не уследе мере на разбијању монопола, раскринкавању увозничког лобија, увођењу стандарда и омогућавању конкуренције на тржишту”, тврди за “Блиц“ Едина Попов, председница Асоцијације потрошача Србије. 

У Министарству пољопривреде кажу за “Блиц“ да ће производи који су стратешког значаја, попут меса, млека, брашна, шећера и уља, и након 2014. године, када на снагу ступи потпуна либерализација тржишта, имати одређен ниво заштите. 

Тако ће, примера ради, свеже говеђе месо и даље имати царину на увоз од 12 посто, свињско 9,8 посто, а месо од живине око 4,5 посто. Јогурт ће бити заштићен царином од око три одсто, маслац и млечни намази 12 посто, а сир 10,7 посто. 

Милан Простран, агроекономиста, тврди да би потрошачи наредних година, без обзира на поменуту заштиту, могли да очекују ове производе из увоза по повољнијим ценама. 

“Од 2015. године се укидају све производне квоте и тада ће настати рат у сектору млека тако што ће свака земља моћи да произведе колико хоће. Богате земље ће с нижим ценама да би придобиле купце напасти сва тржишта, па и српско”, тврди Простран.

 

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!