Потрошња меса, млечних производа и јаја порасла је на глобалном нивоу за 50 одсто у протеклих 15 година, и то пре свега у земљама у развоју, а самим тим и опасност по људско здравље која прети од оболелих животиња.
Узгој стоке наставиће да расте и у наредном периоду, наводи се у извештају Светске организације за здравље животиња.
У просеку 20 одсто сточног фонда страда због болести које нападају животиње на фармама широм света. Птичији грип је однео на милијарде живине, а слично се деселио појавом болести лудих крава када је страдао огроман број грла.
Честе болести које проузрокују микроби или паразити смањују принос кока носиља као и крава музара.
У извештају се наводи да је потребна ефикаснија заштита од Шмаленберговог вируса, нове животињске болести, коју преносе муве и која је први пут откривена у новембру 2011. године у Немачкој. Болест изазива рађање младунаца са дефектима и побачаје код стоке. Светска огранизација за болести животиња упозорава на потребу строжије контроле сточних фондова на глобалном нивоу јер су болесне животиње опасне по здравље људи.
У извештају се упозорава на контролисано коришћење антибиотика у лечењу животиња јер претерана употреба ових лекова доводи, као и код људи, до резистентности тако да они не могу да делује у ургентним случајевима, пренели су француски електронски медији.
Танјуг
Vidim kako ova stoka izgleda.Monstrumi.Izvolite pa jedite.