Београд — Економиста Миодраг Зец сматра да Србија у овом тренутку не зна одакле да крене у решавању кључних проблема.
Како је навео, налазимо се у првој фази транзиције, када је власт признала да су неки проблеми отворени.
“Власт је признала да се распала држава, да је скупа држава, да не ваља закон о раду… Али ми немамо никаквих решења”, рекао је Зец данас на конференцији посвећеној оснивању Коморе малих и средњих предузећа.
Овде, на пример, додаје он, не постоји одговор на питање да ли хоћемо да Србија буде либерална или социјална држава.
“Хоћемо либералну државу када плаћамо порезе, а социјалну када се лечимо”, рекао је Зец и констатовао да нисмо одговорили на то базично питање – “шта у ствари хоћемо, а ако смо на првом питању то значи да немамо никакав програм”. Он је упитао привреднике, учеснике на скупу какав закон о раду желе.
“Сви говоре да хоће нови закон о раду. Али, који? Англосаксонски, скандинавски, медитерански?”, рекао је Зец и додао да ни на ово питање не постоји одговор.
У постојећем привредном амбијенту, према његовом мишљењу, најбоље је не предузимати ништа, јер се испоставило да већина предузећа има лош портфолио. Он је додао да ако држава не гарантује својину ни уговор, онда је “џаба бавити се било каквим послом”.
Економиста Љубомир Маџар је изјавио да је привреда у више него драматичној ситуацији и да не би требало очекивати да се тако крупан проблем реши за годину или две.
“Лоше се ради, пребрзо се ради, и даље нас оптерећује баштина самоуправног система”, казао је и као пример навео одуговлачење са решавањем судбине 153 фирме у реструктурирању.
Маџар је рекао да би прво требало убрзати рад “гиљотине прописа”, јер су то промене које не коштају а могу да донесу много користи.
Танјуг
pa za to ne moras biti ekonomista,znamo mi to i bez strucnjaka
LAKO SE RESAVA ! EVO RESENJA =
Ovde se stručnjaci oglase samo da konstatuju očiglednu propast,pazi ovo prva faza tranzicije,haha
gluposti, kao sto rekoh, svi svasta brbljaju non stop a konkretno se ne desava nista sem poskupljenja