“Железнице Србије” оштетиле су државни буџет за укупно око 100 милиона евра у периоду од 10 година, утврдио је Савет за борбу против корупције!
Шта се десило с новцем намењеним за оправке и модификације 1.000 ЕАС вагона с обзиром да се возни парк “Железнице” није битно мењао и поред огромних улагања?
Савет је, наиме, пратио финансирања обнове шинских возила железнице у периоду од 2009. до 2014, сходно закључцима Владе, као и период од 2005. до 2008, односно Пројекат оправке и модификације 1.000 ЕАС вагона.
– Чињеница да се возни парк “Железнице” није битно мењао и поред огромних улагања, изазива сумњу да је стварног ремонта било и да је штета за буџет Србије већа од 65 милиона евра. Ни стање ремонтера се, поред толиких давања од стране државе, није поправило, већ су код свих раскинути уговори о приватизацији, па се са девастираном имовином и огромним дуговима поново налазе у већинском власништву државе – наводи Савет.
Како су појаснили за Ало, спорно је око осам милијарди динара узетих у периоду од 2008. до 2014, као и око две милијарде у периоду од 2005. до 2008.
– Само “Желвоз” из Смедерева је за један посао добио око две милијарде динара, а ремонта уопште није ни било, док је новац отишао на приватне рачуне! Апсолутно никаквог доказа није било да је нешто урађено са добијеним новцем, а притом, поред свега тога, не плаћају своје запослене и држави дугују 2,4 милијарде динара – наводи Савет.
Како истичу у Савету, најгоре од свега је што је то тело још 2012. о свему обавестило полицију, а обратили су се и Тужилаштву, али нико није ни прстом мрднуо да се крађа новца преко “Железница” заустави.
– Много раније је могло да се заустави овакво понашање у “Железницама”, али ни полиција ни Тужилаштво нису хтели да реагују – кажу у Савету.
Министарка грађевине, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић потврдила је да је пре четири дана добила извештај од Савета за борбу против корупције у вези са проневером новца због ремонта вагона и да је одмах упутила извештај Министарству унутрашњих послова.
– То је у надлежности МУП-а. Понудила сам сваку врсту сарадње министарства, односно ако ишта знамо, ту смо да одговоримо. Очекујем да надлежне институције раде свој посао – рекла је Михајловићева.
Стојчић: Подржавамо истрагу
Генерални директор српских железница Мирослав Стојчић поручио је да „Железнице Србије“ и актуелно руководство подржавају надлежне у утврђивању законитости рада те компаније, као и активности Савета за борбу против корупције, те да је та компанија потпуно отворена и спремна за сарадњу са свим државним и истражним органима.
Члан Одбора Агенције за борбу против корупције Зоран Стојиљковић истиче за Ало да су ово све биле нетранспарентне процедуре и пример коруптивног деловања.
– Кључно је да ли има још неких таквих тендера и послова. Ово вишеструко показује колико нема транспарентности у пословима које организују јавна предузећа – наглашава Стојиљковић.
Генерални директори “Железница Србије”
2004. – 2008. Миланко Шаранчић
2008. – 2012. Милован Марковић
2012. – 2014. Драгољуб Симоновић
Ресорни министри
2004. – 2007. Велимир Илић
2007. – 2008. Велимир Илић
2008 – 2012. Милутин Мркоњић
ало.рс