Дужина оптичког кабла биће преко 33.000 километара, а треба да профункционише до половине 2015.
СКАНДАЛ са америчко-британском глобалном електронском шпијунажом – коју је раскринкао Едвард Сноуден – подстакао је неке велике државе да створе свој независни сајбер-простор који неће бити под контролом Вашингтона, Лондона и њихових савезника.
Према наговештајима, Немачка ће покушати да га направи „на бази постојеће инфраструктуре”. Али, земље БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка) увелико раде на заједничком – новом „алтернативном интернету”.
Како је објавио индијски лист The Hindu, у Бразилу се већ формира нови кабловски систем који ће омогућити у скорој будућности „независну мрежу између те латиноамеричке земље и Индије, Кине, Ј. Африке и Русије”.
Дужина оптичког кабла биће преко 33.000 километара и његово постављање и активирање биће један од најмабициознијих пројкеата у сфери телекомуникација и свету.
Тај кабл биће подводни и повезаће Владивосток, кинески град Шантоу, индијски Ченаи, Кејптаун и бразилску Форталезу.
Индијски лист тврди да је пројекат „алтернативног интернета” већ у завршној фази.
Нова мрежа ће бити повезана – да би била глобалнија – са другим континенталним кабловским системима Азије, Африке и Јужне Америке. Примера ради, омогућаваће приступ интернету 21 афричке земље.
БРИКС-кабл треба да профункционише до друге половине 2015. године.
Неки експерти сматрају да ни ово не гарантује потпуну заштиту од америчке и британске електронске шпијунаже и да ће зато бити потребна и тесна сарадња водећих IT-компанија и војних структура земаља-чланица.
rodžaci.