У уторак су локалне и европске сеизмолошке службе забележиле бројна подрхтавања тла. Највише пажње привукао је јаки потрес магнитуде 4,7 с епицентром око 36 км северно од Опатије који се осетио у целој Словенији и повећем делу западне и северне Хрватске
Регију од Турске преко Грчке и Албаније до Хрватске, Словеније и Италије последњих дана уздрмало је више јаких и умерених потреса од којих су неки имали магнитуде веће од 4,5 према Рихтеру. Што се то догађа? Да ли овај застрашујући низ можда покренуо недавни разорни потрес у Чилеу и да ли ово најава неког већег земљотреса?
У уторак су локалне и европске сеизмолошке службе забележиле бројна подрхтавања тла. Највише пажње привукао је јаки потрес магнитуде 4,7 с епицентром око 36 км северно од Опатије који се осетио у целој Словенији и повећем делу западне и северне Хрватске.
Ипак, сеизмографи су дан раније у Јадранском мору забележили још један снажан потрес магнитуде 4,6, а 18. априла и један од 4,4 у Грчкој.
Према једној новој студији, ови би потреси можда могли бити повезани са разорним потресом од 8,0 Рихтера који је 1. априла погодио Чиле.
Наиме, геофизичар Рос Стаин из У.С. Геологицал Сурвеја послао је 12. априла својим колегама е-маил који је почео овим речима: „Момци, чини се да се протеклих дана широм света јавило много великих потреса“.
Стручњаци већ годинама знају да сеизмички таласи једног потреса могу покренути подрхтавања негде другде. Овај процес назива се динамичким окидачем. Стеин је још 2012. учествовао у једном истраживању које је показало да је проценат јаких потреса у свету порастао након изузетно моћног од 8,7 у Индијском океану. Повећање је трајало око седам дана, а након тога је учесталост пала испод просечних вредности.
Дознајемо
Обиће се то Америци и Американцима о главу.
Ne , ne opet!