СА првим јануарским даном стижу и промене услова за одлазак у пензију. Сви који планирају да се повуку, од идуће године на радном месту мораће да остану дуже него што је било предвиђено у 2012.
Ово је правило, објашњавају у Пензијском фонду, записано у Закону о ПИО и подразумева да се услови за стицање старосне пензије подижу постепено све до 2023. Тада ће се ставити тачка на све промене, а жене ће у пензију одлазити са најмање 58 година живота и са 38 година стажа, а мушкарци са исто година, али са најмање 40 година рада иза себе.
– У овој години мушкарци са 40 година стажа су могли да се пензионишу најраније са 53 године и осам месеци живота, а у идућој ће се ова старосна граница подићи за четири месеца – објашњава Бранислав Рашић, помоћник директора Сектора за остваривање права из пензијског и инвалидског осигурања. – И женама се од 1. јануара подижу оба услова за по 4 месеца, па ће оне захтев за пензију најраније моћи да предају са 53 године и 4 месеца живота и са 34 године и 4 месеца стажа.
НИШТА БЕЗ 15 ГОДИНА СТАЖА Сви који одраде пун стаж од 45 година, не морају да брину о годишту. Са овако испуњеном радном књижицом, захтев за пензију се може поднети без обзира које су године рођени и колико имају у том тренутку. Мушкарци у пензију могу да иду чим напуне 65 година, а жене 60. Једини услов је да имају бар 15 година радног стажа иза себе.
Од почетка ове године, па до сада, филијале фонда примиле су 129.373 захтева за старосну пензију. У истом року, стигло је и 47.889 захтева за инвалидску и још 36.128 за породичну пензију.
У Фонду кажу да услови за одлазак у старосну пензију нису једине измене. Од 2013. пензију неће моћи да затраже ни удовице пре свог 51. рођендана (у овој су могле са 50 и по година), али ни удовци пре 56. године, иако су у 2012. захтев могли да подносе шест месеци раније. И ова ће се граница подизати постепено све до 2017. када ће услови остати ”закуцани”, па ће жене породичну пензију тражити након 53. рођендана, а мушкарци након 58.
Закон предвиђа промене и код радника са бенефицираним стажом, али и за ”униформе”.
– Они којима се стаж рачуна са увећаним трајањем моћи ће да поднесу захтев кад напуне 54 године. И ова ће се граница постепено подизати све до 2016. кад ће достићи 55 година – подсећа Рашић и додаје да су од ових промена изузети они којима се 12 месеци рачуна као 18 јер ће они и даље моћи да се пензионишу са 50 година – каже Рашић. – А од 2013, запослени у МУП, МСП, БИА, Управи за извршење кривичних санкција, професионалној војсци, пензионисаће се са 53 године и шест месеци и 21 годином стажа, под условом да су на пословима који носе бенефицирани стаж провели најмање 11 година. У овој години могли су да оду у пензију и ако су млађи два месеца и са 4 месеца краћим стажом. Остали полицијски службеници, који су се у овој години пензионисали са 55 година и 8 месеци, у идућој ће то моћи са 56 година, ако имају 25 година радног стажа.
Новости
фото: Д. Јевремовић