МЕДВЕЂА – Компанија Дунав Минералс наставиће геолошка истраживања на подручју Тулара у општини Медвеђа, где су према досадашњим прорачунима утврђене минералне резерве бакра од 800.000 тона и 78 тона злата, рекао је менаџер истраживања Фил Фокс.
Менаџер Фокс је објаснио да се истраживања на лежишту Кисељак код Тулара обављају годину и по дана и да је узето више стотина узорака са дубине до 80 метара.
Та истраживања су, према речима Фокса, показала да постоји лежиште са 300 милиона тона руде, која садржи око 0,27 одсто бакра и 0,26 грама злата по тони руде.
„ Да би овај ресурс постао рудник,морамо да урадимо још низ студија, као што су металушка, економска, социјална и студија утицаја на животну средину. За све то биће потребно још једно две до три године а за то време наставићемо додатна бушења тла“, рекао Фокс.
Дунав Минералс је филијала канадске компаније Дунав Ресоурцес Лтд, која је у току ове године за истраживања на подручју Србије инвестирала 10 милиона евра, подсетио је пројект геолог фирме Дунав Минералс, Драган Драгић.
„ Налажење и развој економски оправданог лежишта и претварање у оперативни рудник је дуг и скуп процес.На налазишту Кисељак, ми смо на почетку тог процеса. Глобално, само један од 1.000 истраживачких пројеката постане економски оправдан рудник“, казао је Драгић.
У фирми Дунав Минералс у Тулару запослено је 37 људи, који су углавном са подручја Медвеђе. Они кажу да су задовољни послом и примањима а надају се да ће радити, када се за то стекну услови, у правом руднику.
Председник општине Медвеђа Слободан Драшковић, очекује да могуће отварање рудника допринесе развоју тог подручја, које је једно од најсиромашнијих у Србији.
„ Ми на нашем подручју већ имамо рудник „Леце“ где је посао добило између 350 и 370 радника. Ако се отвори и овај рудник, рачунамо да ће у Тулару радити око 300 радника. То значи да ће се зауставити миграција становништва, вратиће се они људи који су отишли а општина ће од пореза имати добит“, изјавио је Драшковић.
Лежиште Кисељак у Тулару се налази у југо-западном делу Лецког магматског комплекса у јужној Србији. То је други највећи магматски комплекс у Србији после Тимочког комплекса. На подручју Медвеђе, налази се седам рудних поља и један рудник олова и цинка у месту Леће.
Курир 2012