ПЦБ или полихлоровани бифенили су сврстани у 5 најопаснијих загађујућих хемикалија, које када уђу у ланац исхране производе ефекат канцерогености и мутагености. ПЦБ се задржава у масним ћелијама риба, животиња, људи и изазива поремећаје на ћелијској структури. Овиме је у великој мери угрожено здравље људи, као и животна средина, па је уклањање опасне хемикалије ПЦБ из окружења неопходно, а представља и један од главних услова у процесу приступања Србије ЕУ.
Забрињава чињеница да у Србији има више од 10.000 тона ове опасне хемикалије. Према тренутним проценама, у значајним количинама је има у контаминираној земљи и уређајима, па је због тога од велике важности недавно формирање прве ПЦБ јединице у Србији, у којој ће се различитим поступцима третирати ПЦБ – опасна и канцерогена хемикалија, чиме је отпочео процес отклањања ПЦБ-а из окружења и решавања овог проблема.
Наиме, у сарадњи Електротехничког института „Никола Тесла“, Технолошког факултета у Београду и компаније Митецо оформљена је прва ПЦБ јединица, у којој ће се на сигуран и безбедан начин раздвајати чист ПЦБ, за шта је компанија Митецо обезбедила логистику, специјално опремљену халу и адекватно обучен кадар. Овако издвојен ПЦБ потом иде на спаљивање. Такође, уређаји који садрже ниже концентрације ове супстанце, деконтаминираће се у мобилном постројењу које је развијено у сарадњи Електротехничког Института Никола Тесла и Технолошког факултета из Београда.
„Уређаји који се на овај начин деконтаминирају, после тога су спремни да се поново врате у погон и користе у електро-систему. Имајући у виду да, поред тога што се уклони декларисани ПЦБ уређај, остаје такозвана крос-контаминација и још горе, контаминирано земљиште испод уређаја, ми смо развили технике за уклањање таквог ПЦБ-а. У последње две године смо комплетирали услугу уклањања свих врста ПЦБ-а из окружења, од ПЦБ уређаја, па до контаминираног земљишта, које се решава посебним поступком термалне десорпције у специјализованом постројењу у Холандији. На тај начин, ПЦБ услуга је заступљена кроз све погоне – Погон трансфер станица, Погон рециклажа и Погон ремедијација”, истиче Миодраг Митровић, председник компаније Митецо.
Поред тога што је новооформљена ПЦБ јединица јединствена у Србији, са превасходном улогом заштите здравља људи и природних ресурса, њен значај се огледа и у томе што ће допринети уклањању ПЦБ-а из окружења, што је законска обавеза наше земље и услов који ће Србија морати да испуни у процесу приступања ЕУ.
Б92