Бивши судија Врховног суда Зоран Ивошевић изјавио је да пребацивање случаја „Савамала“ из више тужилачке истанце на нижу и преквалификација кривичног дела говоре да се иде на застаревање предмета.
„Случај ‘Савамала’ је мотивисан политиком. Тужилаштво је под контролом извршне власти. У Србији имамо много примера који потврђују да поступци у које је умешана политика на крају застаре. Са пребацивањем предмета из вишег у ниже тужилаштво, смањује се и рок који је потребан да случај застари“, рекао је Ивошевић за Данас.
Прво основно тужилаштво у Београду затражило је у петак од Министарства унутрашњих послова и полиције да прикупе обавештења ради идентификације и откривања НН лица, која су у ноћи између 24. и 25. априла 2016. године учествовала у случају „Савамала“, а од Сектора унутрашње контрле МУП да прикупи обавештења ради утврђивања чињеница о поступању полиције те ноћи.
Више јавно тужилаштво у Београду пребацило је случај ноћног рушења у Херцеговачкој улици Првом основном тужилаштву у Београду, јер је у предистражном поступку закључило да није почињено кривично дело из надлежности Вишег тужилаштва, наводи се у саопштењу Првог основног тужилаштва.
НН лица сада се терете се за дело – учествовање у групи која је „заједничким деловањем лишила живота неко лице или му нанела тешку телесну повреду, оштетила имовину у већем обиму“, за шта је запрећено казном до пет година, док је за вођу групе запрећено казном до осам година.
„Случај је у био у Вишем тужилаштву дуже од годину дана и ништа од наведеног нису сазнали. Сада ми овај захтев Првог основног тужилаштва делује као да оклевају и да је циљ да се све пролонгира. Уосталом преквалификација кривичних дела за које се сумњиче починиоци ми говори да се иде на застаревање случаја“, рекао је Ивошевић.
Тадашњи председник Владе Србије Александар Вучић убрзо након догађаја у Савамали изјавио је да су ноћно рушење извели „комплетни идиоти“, а мало касније рекао да иза рушења стоји градска власт, али све време инсистира на томе да су порушени објекти били нелегални.
До сада нико није ни кривично ни политички одговарао за рушење у Савамали, нереаговање полиције и узнемиравање грађана.
Иначе, објекти у Савамали су се налазе налазили на делу земљишта до којег треба да се простире урбанистички пројекат „Београд на води“, а рушење се догодило у ноћи након парламентарних избора у Србији.
Бета, Данас