Хроника

ЗОРАНА МИХАЈЛОВИЋ ЛАЖОВЧИНА: Платом од 150 марака „зарадила“ стан од 350.000 евра!

Министарка одбија да каже како је с просечном платом 1998. Купила некретнину на елитној локацији, где је квадрат коштао и до 2.500 евра. Зорана, кажи одакле ти станчина, је л‘ ти тајкун дао паре?

Зорана Михајловић, министарка саобраћаја, грађевине и инфраструктуре и прва потпредседница Владе, поред тога што је сама себи прибавила сагласност за легализацију стана од 118 квадрата на Дедињу, од јавности крије и одакле јој око 350.000 евра за куповину објекта у најелитнијем делу Београда!

Наиме, министарка је, како је и сама првобитно потврдила за Курир, бесправно изграђен стан у Булевару кнеза Александра Карађорђевића купила од инвеститора 1998. године, у време кад је радила у „Електропривреди Србије“.

Тада је имала свега 28 година, а просечна плата у ЕПС била је око 5.000 динара, тачније око 150 марака! Истовремено, цена квадрата на Дедињу у том периоду кретала се од 2.000 до 2.500 евра!

Признање

Имајући у виду то да се њен стан у папирима води као да има 118 квадрата, а да је она Агенцији за борбу против корупције пријавила да стан има 140 квадрата, јасно је да је министарки требало више стотина хиљада евра да себи прибави луксузну некретнину.

– Стан у згради на Топчидеру купила сам пре 18 година година, 1998. године, својим новцем који сам до тада зарадила – поручила је претходно за наш лист потпредседница владе. Михајловићева је за наш лист признала и да до 2003. инвеститор њен стан није завршио и да јој је тражио још пара. Додуше, у међувремену је напредовала, па је у периоду од 2004. до 2007. била члан Управног одбора ЕПС, али су примања људи у УО била око 500 евра. Самим тим, и даље није јасно како је, поред луксузног стила живота, успевала да финансира и наставак градње стана!

Ипак људи из њеног окружења наводе да је радом у ЕПС стекла статус „посвећеног“ радника посебно на пословима који су били везани за сарадњу са домаћим и страним тајкунима. Такође у УО ЕПС је била управо у време када је преко енергетских тајкуна купована струја из иностранства и када је ЕПС оштећен за 50 милиона евра. Зато Курир пита министарку да ли јој је тајкун купио стан, али она ни на ово питање није одговорила.

– Станови на Дедињу, какав је купила и Михајловићева, у том периоду продавали су се за 2.000 до 2.500 евра по квадрату. То је тад била атрактивна локација – каже за Курир Горан Родић, потпредседник Грађевинске коморе Србије. То значи да је Михајловићева за овај стан, према квадратури из документације о легализацији, искеширала између 236.000 и 295.000 евра.

Курир је јуче писао и о томе да је Михајловићева Агенцији за борбу против корупције пријавила да овај стан има 140 квадрата, што, ако је тачно, значи да је могла да га плати између 280.000 и 350.000 евра.

Надзиђивање

Подсетимо, како је Курир први писао, Михајловићева је 1998. године купила бесправно изграђен стан на Дедињу, који се налазио у подручју културног добра од изузетног значаја. Она је надзидала и доградила постојећу зграду без дозволе, а тек 2010. године поднела је захтев за легализацију у општини Савски венац, који је затим прешао у надлежност градског Секретаријата за легализацију, а на крају у њено министарство.

Ставила у џеп 3.000.000 динара!

Према закону о легализацији који је сама донела, министарка саобраћаја, грађевине и инфраструктуре Зорана Михајловић легализацију стана од 118 квадрата у најелитнијем делу Београда, на Дедињу, платиће свега 15.000 динара, дакле око 200 пута мање него да га је на време легализовала као бројни други савесни грађани Србије!Према рачуници Министарства грађевине, која се може наћи на сајту тог министарства, легализација стана од око 100 квадрата на територији града Београда некад је коштала око 2,8 милиона динара. С обзиром на то да је министаркин стан и већи од тога, она би, да га је легализовала на време, платила и већу своту, али овако ће, згодно, платити тек 15.000 динара.- Такса са озакоњење кућа и станова до 100 метара квадратних је 5.000 динара, до 200 је 15.000, док је за објекте веће од 300 квадрата такса 50.000 динара – истицала је Михајловићева, додајући и да је овај закон, усвојен 27. новембра 2015, донет како „би се помогло обичним грађанима“.

Владимир Гоати
ЗАХТЕВ ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЈУ РЕШЕН КАО ДЛАНОМ О ДЛАН

Афера „легализација“, како сматрају стручњаци, мора бити истражена до краја.- Неопходно је утврдити да ли је министарка била у предности у односу на друге учеснике. Односно, да ли је знала да ће бити толика разлика између легализације по старом и новом закону, те да ли је зато толико чекала с легализацијом. Може да буде много моралних дилема. И њен захтев за легализацију је решен брзо, као дланом о длан, што не баца добро светло – каже Владимир Гоати из Транспарентности.

ПИТАЊА БЕЗ ОДГОВОРА

1. Колико ће министарка Зорана Михајловић платити легализацију стана на Булевару кнеза Александра Карађорђевића?

2. Нови закон о легализацији омогућава да грађани стан од 100 до 200 квадрата легализују за 15.000 динара, а према подацима које је министарство у претходном периоду достављало медијима, трошкови за легализацију стана од око 100 квадрата, пре доношења закона, износили су око три милиона динара. То значи да ће министарка платити око 200 пута мању суму него да је раније легализовала. Да ли је то коректно према грађанима Србије, чије интересе би министарка требало да заступа, а који су раније легализовали своје објекте?

3. Уколико стан у министаркином власништву не буде легализован, да ли ће бесправно изграђени објекти бити срушени?

4. Колико је министарка платила овај стан?

5. Да ли је министарка Михајловић обавестила Агенцију за борбу против корупције о сумњи да је у сукобу интереса јер је министарство које је водила учествовало у поступку легализације њеног стана? Ако није, зашто није?

6. Да ли је министарка у том тренутку била свесна одредби члана Закона о Агенцији за борбу против корупције, који говори о обавези пријављивања постојања сукоба интереса?

7. Да ли министарка осећа одговорност што је већ 18 година власница бесправно изграђеног стана, док с друге стране обавља министарску функцију, али и доноси закон о легализацији?

8. Због чега је министарка у неким имовинским картама Агенцији пријављивала да је реч о трособном, а у другим да се ради о четворособном стану?

Курир

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!