Потпредседница владе и министарка грађевинарства Зорана Михајловић изјавила је, после данашњег састанка са делегацијом ММФ и шефом Мисије ММФ за Србију Џејмсом Руфом, да они нису имали ниједну замерку у спровођењу договорених реформи у том ресору, а пре свега у железници, путевима и катастру.
Михајловић је рекла да су састанку присуствовали и представници Светске банке и Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) и да су директори тих међународних финансијских иституција задовољно оним што је урађено у претходном периоду.
– Разговарали смо о реформи железница, инвестицијама у железнице, о путевима, као и новом начину одржавању путева. Пошто од од ове године расписујемо јавне позиве за одржавање 3.000 километара путева – рекла је Михајловић новинарима.
Она је, када је реч о путевима, рекла да ће врло брзо бити потписани уговори за рехабилитацију 220 км путева ове године.
Михајловић је казала да је прошле године из српских железница отишло укупно око 3.200 људи и да су решени ‘историјски дугови’ железнице из претходног периода.
Додала је да је било речи и о реформи катастра и да ће бити донет нови Закон о катастру и да ће бити на јавној расправи од прве недеље априла.
Циљ је, како каже, да се упис имовине у катастар смањи са 45 дана на један до три дана.
– Све оно што смо се договарали у претходних годину дана ово министарство је у тој динамици и урадило – нагласила је Михајловић.
На питање да ли има простора за повећање плата у предузећима у том ресору, Михајловић каже да ће се то тек размотрити.
– За повећање плата видећемо како се будемо развијали и да ли ћемо бити у стању да то издржимо, нисам присталица да повећавамо плате, а да нисмо решили неке друге ствари, али јесам присталица да упоредо радимо и инвестиције и реформу предузећа – рекла је Михајловић.
Она је казала да су српске железнице на средини свог процеса реформисања.
– Будемо ли стали, бојим се да ћемо се вратити у назад. Имамо још мало времена, око годину дана да их подигнемо. Карго не прима никакве субвенције, а за остала предузећа су смањене. Ми хоћемо да буду мање и следеће године, а у исто време хоћемо да радимо ове инвестиције – рекла је Михајловић.
На питање новинара да ли је обавезна чланарина за привреднике у Привредној комори Србије парафискални намет, она је рекла да води радну групу за побољшање позиције Србије на Дуинг бизнис листи Светске банке и да се нада да чланарина неће утицати.
– Ми смо свесни потенцијалног проблема који сте поменули, пошто је Закон о Привредној комори Србије донет прошле године. Ово може да буде проблем, али зависи од саме ПКС и од њиховог правилника који још нисам видела – рекла је Михајловић.
Она је додала да је ПКС водила доста разговора са Светском банком.
– Надам се да обавезна чланарина неће утицати, јер смо ми стварно много урадили за Дуинг бизнис листу и тек планирамо да радимо мере које смо помињали – реформу катастра, начин добијања прикључка за електричну енергију и измена Закон о стечају – рекла је Михајловић.
Она је истакла да ће све то допринети великом помаку у побољшању амбијента за привреднике.
Танјуг