БЕОГРАД – „Пуно је агресије, фанатизма и неистина које изговарају они који се данас називају такозваним еколозима у Србији. Можемо да се слажемо или не, али је важно да баратамо чињеницама, уместо да скупљамо поене на полуинфирмацијама и застраживању грађана. Хоћемо ли да затварамо све, по сваку цену, иако нам доноси добро? Да затварамо каменоломе од којих се граде путеви и ауто-путеви, па да онда камен за изградњу увозимо? Да ширимо панику код људи у вези са сваком рударском активношћу, са сваким истраживањем где никаква експолатација не постоји? Проблем је та искључивост и коришћење насиља и полуинформација који не могу да дају резултат“, изјавила је данас потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике проф. др Зорана Михајловић, наводи се у саопштењу.
Она је гостујући у јутарњем програм ТВ Хепи истакла да је на држави да створи законе и да има добру инпсекцију, те да је ово важна година за енергетски сектор.
„Нисмо случајно донели четири нова закона. Од нас се тражи да у времену испред нас направимо добру енергетску политику, да будемо енергетски и еколошки безбедни, да грађани имају довољно електричне енергије коју ћемо све више производити из обновљиви извора – хидро, гасних и соларних електрана, а да постепено у деценијама испред нас смањујемо и затварамо термоелектране“, изјавила је она.
Михајловић је подсетила да никакав уговор са Рио Тинтом неће бити потписан док не будемо имали све неопходне студије утицаја на животну средину и док сви не буду имали увид у то, те је појаснила шта значи истраживачко право.
„Србија неће радити ништа што ће угрозити животну средину, било да је реч о литијуму, који је руда 21. века или некој другој. Тек кад будемо знали да се литијум може производити на одржив начин уз заштиту животне средине, зашто да не размишљамо о фабрици литијумских батерија и електричним аутомобилима, где ће се десити раст свуда у Европи.
Јадарит је јединствен минерал у свету и технологија ће бити јединствена. Даље, треба да будемо свесни шта значи истраживачко право. Нико нема право да уђе на парцелу док власник не дозволи. Притом компанија треба да испуни бројне критеријуме – да има пројекат и сагласности више институција.
Те истражне бушотине су пречника 10-15 цм, никакви кратери. Добро је да држава зна шта има од руда и минерала. А процењена вредност резерви минералних сировина у Србије је преко 200 милијарди евра, то је огромно богатство“, рекла је Михајловић.
До 21. маја отворен конкурс за енергетску ефикасност
Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да је 2021. година великих промена у енергетском и рударском сектору и да четири нова закона у тој области представљају базу даљег развоја и енергетске транзиције Србије.
Михајловић је подсетила да је до 21. маја отворен позив за локалне самоуправе да се пријаве за субвенционисање енергетске ефикасности, као и да је неопходно смањити потрошњу електричне енергије између 35 и 45 одсто.
„Локалне самоуправе ће расписати два јавна позива – један за компаније које ће те послове реализовати, а други у току јула за грађане, да се јаве и замене столарију. Оно што је важно је да нема ограничења да ли живите у стамбеној згради или породичној кући, као што неће бити ограничења ни у квадратури“, навела је она.
Према речима министарке, ове године реч је о пилот пројекту, јер су закони тек усвојени.
„Већ следеће године очекујемо буџет од најмање 150 милиона евра само за замену столарије“, изјавила је Михајловић.
Потпредседница Владе у јутарњем програму ТВ Хепи осврнула се и на обновљиве изворе енергије, односно постављање соларних панела.
„Раније вам је била потребна грађевинска дозвола да би поставили соларне панеле на кров. Сада смо кроз нови закон то поједноставили и упростили процедуру. Потребно је да направите пројектно-техничку документацију и да добијете решење о одобрењу да поставите соларни панел, потом потписујете уговор са локалном дистрибуцијом.
План нам је да све буде јасно, кратко и једноставно. На овај начин ем производите зелену енергију, ем кад нисте код куће она се чува за следећи месец, чиме снижавате свој рачун за електричну енергију“, рекла је она.
(РТВ-Танјуг)
Šta to bi? Rakun više ne bi da bude rakun, sad bi malo da bude panda? Što ne nas triče, nema problema. Nama je sve to isto sranje drugo pakovanje.