Тражићу промену Закону о играма на срећу, са захтевом да се потпуно забрани рад кладионица, коцкарница и Државне лутрије Србије, јер ни етички, ни културолошки не постоји оправдање за легализацију игара на срећу, истиче за „Политику” Муамер Зукорлић, председник парламентарног Одбора за образовање, науку, технолошки развој.
Зукорлић најављује да ће као народни посланик поднети иницијативу за промену Закона о играма на срећу, зато што држава ове игре легализује искључиво због могућности енормне зараде на разним видовима лутрије и других хазардних игара.
– Финансијски интерес ставља се изнад интереса грађана, а посебно младих. У случају да се не уважи захтев за потпуном забраном игара на срећу, тражићу формирање резервата за игре на срећу, ван градова и насељених места. Ко год жели да учествује у хазардним играма, може то да ради у карантину, јер ту пошаст морамо удаљити од наше деце. Тинејџери у свом животном раскораку бивају веома лаке жртве које, када једном клизну у тај порок, тешко да ће се икада вратити. У случају Новог Пазара, имам информацију да већ постоје кривичне пријаве због неколико случајева у којима су фалсификована документа при отварању појединих кладионица. За то се може добити потврда у полицијској управи у Новом Пазару. То потврђује колико се агресивно и незаконито кладионице инсталирају тамо где није дозвољено – истакао је Зукорлић, указујући да до евентуалне промене закона инсистира на строгом поштовању законске одредбе о удаљености кладионица од васпитно-образовних установа.
Група грађана из Новог Пазара, иначе, предала је Зукорлићу петицију са 10.000 потписа са захтевом да се предузме све што је у надлежности Скупштине да се спречи кршење прописа о удаљености коцкарница од школа.
Зукорлић је на конференцији за новинаре рекао да су грађани у Новом Пазару мерењем утврдили да се у близини 37 школа коцкарнице налазе на удаљености мањој од законски прописаних 200 метара.
Он је нагласио да у времену када се школа суочава са разним организационим, образовним, етичким и другим проблемима, притисак који добија, како каже, из свог окружења од коцкарница, „нарко-дилера”, доводи школу у ситуацију да ће се веома тешко борити са изазовима и врло тешко вршити своју образовно-одгојну улогу.
– Инсистирам на повећаној активности инспекцијских служби Министарства финансија, тачније пореске управе, локалних инспекцијских служби, као и полицијских органа – указао је Зукорлић.
Аутор: Александар Апостоловски, Политика.рс