ЗВEЧAН- Више од три хиљаде радника Tрепче на северу Kосова изразили су данас забринутост и огорчење због наjављеног усваjања Закона о Tрепчи и затражили да се ово питање реши диjалогом представника Београда и Приштине у Бриселу.
Истовремено, наjављен jе и протест радника Tрепче данас послеподне у Звечану.
У саопштењу Синдиката радника и Mенаџмента Tрепче наводи се да jе забринутост радника потпуно разумљива и наводи да су радници Срби и Aлбанци увек били жртве када jе “Tрепча” била у фокусу политичких сукоба и манипулациjа. У саопштењу се даље наводи да jе Tрепча одувек, поготову у овом периоду, наjважниjи и далеко наjвећи привредни субjект коjи своjим производним активностима омогућава егзистенциjу огромног дела српске популациjа, пре свега на северу Kосова.
“Намерава се без икаквог правног основа подвести под надлежност Владе Kосова и тиме довести у потпуно завистан положаj Tрепча”, наводи се у саопштењу и прецизира да се на оваj начин потпуно дестабилизуjе компаниjа чиjи радници не могу да прихвате jеднострано исказану политичку вољу и законске акте коjе имаjу карактер правног насиља.
“Усваjањем закона коjи неће бити примењив, директно и са намерим, изазиваjу се сукоби, коjи могу довести до прекида производних активности у Tрпчи и драстичног угрожавања егзистенциjалних интереса запослених и њихових породица, али и других компаниjа коjе су пословно везане за Tрепчу”, стоjи у саопштењу.
Даље се наводи да не постоjи прихватлмjиво и примењиво законско решење коjе у потпуности занемаруjе власничку структуру дефинисану у пословним књигама и правноj документациjи Tрепче и коjа осим низа акционара jасно дефинише као већинског власника фонд за развоj Републике Србиjе, односно Владу Србиjе као њеног репрезента.
“Непоштовање наведених чињеница и jеднострано доношење наjављеног Закона сигурно ће променити и драстично погоршати комплетну економску, безбедносну и укупну политичку ситуациjу на KиM са непредвидивим последицама”, наводи се у саопштењу.
Синдикат предлаже да се питање Tрепче али и других друштвених предузећа у оквиру имовинских питања хитно стави на дневни ред преговора у Бриселу и у преговорима изнађе решење прихватљиво за све.
Танјуг