Хроника

Звездан Јовановић оптужио Чедомира Јовановића и “пријатеље” за убиство Зорана Ђинђића

Београд — Наставак сведочења лидера ЛДП Чедомира Јовановића на суђењу осморици припадника те јединице за оружану побуну 2001. обележио је вербални сукоб са оптуженим.

Након краћег дијалога и одговора на питања, Чедомир Јовановић је на незгодно питање презимењаку одговорио да је он убица његовог пријатеља, на шта је овај бурно реаговао.

“Видећемо још да ли је Зведан Јовановић убио Ђинђића или ви и ваш пријатељ Душан Спасојевић”, рекао је Звездан Јовановић и затражио “заштиту од увреда сведока”. 

Председник судског већа Владимир Вучинић је потом апеловао на лидера ЛДП-а да се уздржи од те врсте квалификација, јер је његово да обезбеди ред у судници и поред тога што је оптужени правоснажно осуђен у другом поступку за атентат на премијера. 

Јовановић је четвртог дана свог сведочења у том процесу поновио да је ЈСО изазвала побуну да би дестабилизовала државу и републичку владу, са Зораном Ђинђићем на челу, и да је за то имала прећутну подршку војних формација , председника СРЈ као и контакте са земунским кланом. 

Говорећи о могућностима за радикализацију протеста ЈСО и преговорима Ђинђића са оптуженим Милорадом Улемеком Легијом (фактичким комадантом јединице који је већ био у пензији у то време) лидер ЛДП-а је навео да би ситуација у земљи била “као у постсовјетској Русији” да побуна није окончана на начин на који јесте (пошто су начелник и заменик Државне безбедности Горан Петровић и Зоран Мијатовић поднели оставке, а ЈСО се ставила под директну контролу владе, а не више ДБ-а). 

Лидер ЛДП-а је током прва три дана сведочења у септембру тврдио да је побуна ЈСО била политички мотивисана како би се понизио тадашњи премијер Србије Зоран Ђинђић и његова влада, као и да су њени припадници изашли на улице “у координацији са Војиславом Коштуницом”. 

Побуна ЈСО била је, како тврди Јовановић, увод у дестабилизацију државе, која за директну последицу има убиство премијера. 
Суђење се наставља сутра сведочењем бившег заменика начелника ДБ-а Зорана МИјатовића. 

На оптуженичкој клупи су бивши команданти ЈСО Милорад Улемек, Звездан Јовановић и Душан Маричић, који ће бити доведени из пожаревачког затвора, у коме издржавају максималне казне због најтежих кривичних дела, међу којима је и убиство премијера Зорана Ђинђића. 

Петорица оптужених – Веселин Лечић, Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић, Владимир Поцић и Мића Петраковић доћи ће у суд са слободе, пошто су пуштени из притвора крајем новембра прошле године. 

Оптуженима се ставља на терет извршење кривичног дела оружана побуна из тада важећег Кривичног закона СРЈ. 

У оптужници се наводи да је од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Ђинђића, да прекине са побуном. 

Истовремено, оперативни део Јединице борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата је блокирао ауто-пут. 

Први пут је то учињено 10. новембра на ауто-путу Нови Сад-Суботица у близини Врбаса, а други пут 12. новембра блокадом ауто-пута кроз Београд код Сава центра. 

На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља уколико се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену тадашњег министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића. 

Таквим поступањем Јединице били су непосредно угрожени безбедност и уставни поредак земље, наводи се у оптужници.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!