Немачка, Француска и Италија нису успеле да остваре привредни раст током пролећа. Главни узроци негативног кретања могу бити геополитичке тензије због украјинске и блискоисточне кризе. Немачка тврди да нема места паници.
До јуче све је било добро, победа фудбалера на светском првенству за многе је била симбол немачке моћи, пре свега економске. Али тек што се стишало спортско славље – обрт. Најмоћнија европска економија не расте, први пут за последње две године.
Од почетка априла до краја јуна бруто домаћи производ се смањио за 0,2 одсто, пре свега због мањег извоза и инвестирања. Берзе су реаговале падом, као и евро, али, кажу, нема разлога за панику.
“Морамо бити пажљиви, јер ће се свака лоша вест одмах негативно одразити на берзански индекс. Али тржиште је сада релативно стабилно и у стању је да се опорави. Економска ситуација је претходних месеци била одлична и Немачка може да се носи с кризом боље од других”, рекао је аналитичар Фидел Хелмер.
Тренутно се анализира шта су главни узроци негативног кретања – да ли само геополитичке тензије због украјинске и блискоисточне кризе или не штима нешто друго, јер утицај међусобних европских и руских санкција још није у пуном замаху.
“Не значи да ће опоравак одједном кренути уназад, али ипак значи да би немачка економија као најмоћнија и као највећи руски партнер могла да претрпи тежи ударац него други”, сматра аналитичар Јан Ламбрегтс.
Немачки аналитичари набрајају да на економска кретања утичу, између осталог, неизвесност енергетске политике и промене услова за пензионисање и минималне зараде.
Међутим, звоно за узбуну се чује широм еврозоне, јер осим Немачке, нема раста ни у Француској, а Италија је од 2008. године трећи пут у рецесији.
Аналитичари кажу да ће можда бити трећа – срећа, па ће италијанска економија из ове рецесије најзад добити путоказ за реформе.
“Чини ми се да премијер Матео Ренци покушава да удари на права места – реформа тржишта рада би помогла да економија постане конкурентнија у европским размерама”, каже аналитичар Вил Хобс.
Француски бруто домаћи производ стагнира већ два тромесечја, па нова економска кретања не дају одговор ни на питање шта је боље: раст или штедња, пошто су се Рим и Париз углавном залагали за политику раста, док је Берлину приоритет штедња.
РТС
POCRKALI DABOGDA
Tурска НВО “ТИКА” стоји иза пројекта промене презимена у Рашкој области. Ова НВО има у плану да финансира све оне појединце исламске вероисповести који се одлуче да из свог презимена избришу завршетак “ић”. “ТИКА” је до сада издвојила 800.000 евра за спровођење пројекта промене презимена. Овај новац преузело је Бошњачко национално вијеће.
Главни посредник за спровођење овог пројекта је председник Бошњачког Националног Вијећа Есад Џуџевић, који је пре неколико дана променио своје презиме у “Џуџо”. Познато је да током осамнаестогодишње власти Џуџевића у општини Тутин, према званичним подацима, није запослен ниједан Србин.
НВО “ТИКА” ће, према нашим сазнањима, финансирати још неколико пројеката чији је циљ промовисање сепаратизма и одвајање Срба исламске вероисповести од матичне државе. Један од њихових пројеката је финансирање уџбеника на босанском који ће бити дељени бошњачкој деци. Својим деловањем ова НВО директно подрива уставни поредак и меша се у унутрашња питања Републике Србије.
Паралелно се суочавамо са ситуацијом у којој министар полиције Небојша Стефановић изјављује да није спреман да одобри полицијско извршење одређених пресуда у Новом Пазару јер се плаши незадовољства локалног живља.